دانستنی های سئو | مشاوره سئو

براي وب سايت‌ها بسیار مهم است که در صفحه اول نتايج جستجو گوگل به خصوص جزو سه نتيجه اول باشند. زیرا %58.4 کليک‌ها را در این 3 رتبه قرار دارند.

جالب است بدانید % ۳۱.۷ کل کلیک‌ها متعلق به رتبهٔ یک گوگل است و بیشتر کاربران از نتیجه پنجم به بعد را اسکرول نمی‌کنند.

هدف SEO کمک به وب سايت‌ها در بدست آوردن محل بالا در نتايج جستجو است. هم چنین افزايش ارتباط بين صفحات و کلمات کليدی وارد شده توسط کاربران است.


سئو سایت چیست؟

 SEO یا بهینه سازی موتور جستجو، برگرفته از عبارتSearch Engine Optimization است. SEO براي کمک کردن به بهبود رويت و ارتباط وب سايت‌ها در نتايج جستجوي طبيعي با هدف رسيدن به رتبه‌بندي بالا، ايجاد شده‌. سئو به معناي فريب و يا دستکاري موتور‌هاي جستجو با روش‌هاي غير اخلاقي نيست.

سئو کار کیست؟

سئو را مي‌توان مجموعه‌اي از روش‌ها براي تغيير استراتژيک وب سايت‌ها دانست. SEO فرآيند ساده‌اي نيست که به راحتي پياده‌سازي شود زيرا نيازمند دانش زياد، علم پيش زمينه‌اي و صبر می باشد.

موتور‌هاي جستجو با تغيير مداوم الگوريتم‌هاي رتبه‌بندي خود غير قابل پيش‌بيني هستند؛ بنابراين وظيفه مهندسين SEO بروز نگه داشتن اطلاعات خود در اين زمينه است. SEO سایت یا بهینه سازی سایت یکی از فعالیت هایی است که توسط سئوکار انجام می شود.

الگوريتم رتبه‌بندي گوگل داراي بيش از 200 معيار جهت رتبه‌بندي يک سايت است. از اين رو مهندسين SEO مي‌بايست مهم‌ترين اين معيار‌ها را جهت پياده‌سازي موفق SEO بدانند.

تاریخچه سئو

در اوايل سال 1990 اولين موتور‌هاي جستجو کار خود را آغاز کردند؛ بعضي از محبوب‌ترين آن‌ها Infoseek ،Alta Vista و Yahoo بودند. در آن زمان مردم موتورهاي جستجو را به ديد يک ليست فهرست شده نگاه مي‌کردند که همانند صفحه زرد بود.
SEO اوليه بر اساس حروف الفبا انجام مي‌شد. در اين ليست صفحاتي همچون AAA در بالاي ليست قرار داشتند. با رشد مداوم اينترنت موتورهاي جستجوي جديد‌تري ظاهر مي‌شدند که از الگوريتم‌هاي رتبه‌بندي پيچيده‌تري استفاده مي‌کردند.

اين الگوريتم‌ها با معيار تراکم کلمه کليدي (تعداد دفعاتي که يک کلمه کليدي يا يک عبارت در يک صفحه استفاده شده تقسيم بر تعداد کل کلمات صفحه) و برچسب‌هاي شبيه key-words براي فهم محتويات وب سايت‌ها استفاده مي‌کردند.

به دنبال اين رشد سئو براي بيشتر ديده شدن سايت‌ها فعاليت خود را شروع کرد. با توسعه رتبه‌بندي صفحات توسط موتور‌هاي جستجو، مهندسين SEO به دنبال پيدا کردن راه‌هايي جهت تاثيرپذيري در رتبه بندي اين موتورها چه با استفاده از روش‌هاي اخلاقي و چه غير اخلاقي روي آوردند.

اوايل شروع سئو 

يک مقاله که توسط نيويورک تايمز در نوامبر سال 1996 چاپ شد راجع به توسعه‌دهندگان وب صحبت کرد. این مقاله گفت سئو کارها براي قرار گرفتن در بالاي صفحه نتايج جستجو از روش‌هاي غير اخلاقي سئو استفاده مي‌کردند.

اين مقاله توضيح مي‌دهد که چگونه توسعه‌دهندگان وب به راحتي با ساخت سايت را به همراه کلمات کليدي ويژه که معمولا در پشت گرافيک سايت پنهان شده است، بارگذاري مي‌کنند. در نتيجه موتورهاي جستجو اين کلمات کليدي را شمارش کرده و رتبه بندي سايت را افزايش مي‌دهند.

همان طور که گفته شد بدست آوردن رتبه‌بندي بالا براي کلمات کليدي خاص در اوايل کار خيلي راحتي نسبت به امروز بوده است. با بکار گيري روش‌هاي غير اخلاقي در آن زمان قرار گرفتن در بالاي ليست نتايج جستجو تضمين شده بود.

امروزه الگوريتم‌هاي موتورهاي جستجو پيچيده‌تر شده‌اند و خيلي سخت است که مهندسين بهينه‌سازي بتوانند موتورهاي جستجو را دستکاري کنند. البته اين بازي موش و گربه بين مهندسين SEO و موتورهاي جستجو امروزه نيز وجود دارد و در آینده نیز ادامه پيدا خواهد کرد.

سئو سایت نیازمند چیست؟

بعد از اينکه سئو براي بهبود رتبه‌بندی سايت‌ها در نتايج جستجوی طبيعي کار خود را شروع کرد، اين فرآيند نيازمند دانش و زمان براي پياده‌سازي روش‌هاي خود شد. زمان بزرگ‌ترين سرمايه‌گذاري اوليه براي بهينه شدن سايت و يا يک صفحه است.

بسته به اينکه چگونه کلمات کليدي رقابتي در بهينه سازي مورد استفاده قرار مي‌گيرند، SEO هفته‌ها يا ماه‌ها طول مي‌کشد تا به نتيجه برسد. اگر چه ممکن است نتايج بهينه‌سازي جستجو به سرعت ديده نشود ولي در دراز مدت مزاياي SEO باعث افزايش رتبه‌بندي سايت و افزايش بازديدکنندگان است.

خدمات سئو

براي خيلي از سايت‌ها سودمند است که در بالاي نتايج جستجو قرار گيرند. به خصوص آنهايي که با افزايش ترافيک سايت به تعداد مشتريانشان اضافه مي‌شود.اين جاي تعجب نيست که وب سايت‌ها با محصولات و خدماتي که بفروش مي‌رسانند بر سر رسيدن به رتبه يک نتايج جستجو رقابت کنند.

به عنوان مثال کلمه کليدي رقابتي “بيمه خودکار” 1.5 ميليون جستجوي گوگل را در ماه به خود اختصاص مي‌دهد، اين بدين معني است که 3 جايگاه اول 58.4 درصد بازديدکنندگان و خود جايگاه اول 36.4 درصد بازديدکنندگان را به خود اختصاص مي‌دهد.

يک مطالعه ديگر نشان مي‌دهد جستجو کنندگان خيلي دوست دارند روي پيوندهاي طبيعي نتايج جستجو کليک کنند؛ اين مطالعه مشخص مي‌کند 72.3 درصد کاربران گوگل روي پيوندهاي طبيعي نتايج جستجو کليک مي‌کنند. تنها 27.3 درصد کاربران روي پيوندهاي ليستهاي پرداخت شده کليک مي‌کنند. اين يکي ديگر از دلايلي است که شرکت‌ها تاثير سئو را دانسته و حاضر هستند براي آن زمان و هزينه صرف کنند.

چرا باید سایتمان را سئو کنیم؟

بطور کلی اهداف SEO را می توان بصورت زیر خلاصه نمود:

  • افزایش بازدید وب سایت
  • ایجاد برندینگ
  • افزایش ترافیک سایت
  • افزایش رتبه سایت در صفحه نتایج موتور جستجو
  • افزایش فروش محصولات
  • بهترین ابزار برای تبلیغات

انواع سئو

در این بخش مقاله با اصطلاحات مربوط به SEO آشنا خواهید شد.

سئو داخلی On Page SEO

سئو درون صفحه به کنترل مستقيم کدها و يا محتويات وب سايت اعم از متن، تصوير، پيوند و … مرتبط مي‌شود؛ به طور کلي هر چيزي که در سايت بارگذاري  می شود مربوط به SEO On Page است.

اين روش پايه تمام تلاش‌هاي بهينه‌سازي است زيرا جايي است که شما بيشترين کنترل را روي آن داريد. هر گونه تغييري را که شما در محتويات سايت خود ايجاد مي‌نماييد در نتايج جستجو تاثير گذار خواهد بود. بنابراين خيلي مهم است که روش SEO On Page بدرستي قبل از روش SEO Off Page انجام شود.

سئو خارجی Off Page SEO

بر خلاف روش SEO On Page که توسعه وب سايت با کنترل مستقيم سئو کار انجام مي‌شد. روش بهينه سازی بیرون صفحه شامل تمام ارتقاهايي است که در خارج از وب سايت شما انجام مي‌شود. شامل تمام اقداماتی است که در بدست آوردن رتبه‌ بالاتر به شما کمک کند.

SEO Off Page در درجه اول در بدست آوردن بک لینک (پيوندهايي که از سايت‌هاي ديگر به سايت شما اشاره مي‌کنند) متمرکز مي‌شود. سپس با استفاده از روش‌هايي که در خارج از وب سايت انجام مي‌شود به بهينه‌سازي موتور جستجو مي‌پردازد.

SEO Off Page يک فرآيند نامحدود است که توسط مهندسين SEO در جهت بدست آوردن پيوند دهندگان، اداره مي‌شود.

سئو تکنیکالTechnical SEO

این تکنیک با مسائل فنی سایت کار دارد و به محتوا مربوط نمی شود. سئو تکنیکال به مجموع اقدامات جهت ایندکس و خزش راحت تر موتور های جستجو، بهینه سازی کدها ، افزایش سرعت سایت و … می باشد.

سئو محلی
سئو محلی Local SEO

این بخش شامل انجام اقدامات SEO برای یک موقیعت مکانی خاص باشد. تا مخاطبان هدف بیشتری به کسب و کار شما جذب شوند

سئو کلاه سفيد SEO  White Hat

در اصطلاحات فني اين حوزه، سئو کلاه سفيد به مجموعه تکنيک‌ها، روش‌ها و استراتژي‌هاي که از قوانين و راهنمايي‌هاي موتورهاي جستجو تبعيت مي‌کنند، اشاره دارد. SEO کلاه سفید یه هیج وجه به معني فريب يا دستکاري موتور‌هاي جستجو نيست.

از این تکنیک تحت عنوان SEO اخلاقي نيز ياد مي‌شود. زيرا برای بدست آوردن رتبه‌هاي بالا در نتايج جستجو، اجراي بلند مدت داشته و يا از دستورالعمل‌ها و سياست‌هاي صحيح استفاده مي‌کند.

سئو کلاه سیاه SEO Black Hat

به عبارتي ديگر اصطلاح سئو کلاه سياه اشاره به مجموعه‌اي از دستورات دارد که به منظور فريب، بازي و دستکاري الگوريتم‌هاي موتورهاي جستجو با هدف بدست آوردن رتبه‌بندي بالا، بکار مي‌رود.

اين مهم است که بدانيد اين‌ روش‌ها غير اخلاقي بوده و توسط هيچ موتور جستجويي تاييد نمي‌شود.  بکارگيري اين روش‌ها خطر خارج شدن از فهرست پايگاه داده را براي هميشه در بر دارد.

انجام تاکتيک‌هاي سئو کلاه سياه ممکن است باعث افزايش رشد ناگهاني در نتايج جستجو شود ولي مي‌تواند منجر به پرداخت جريمه و يا حذف کامل از فهرست پايگاه داده موتور جستجو شود.

سئو کلاه خاکستری Gray Hat SEO

این تکنیک شامل  انجام اقدامات کلاه سیاه به صورت کاملا زیرکانه می باشد. به طوریکه موتورهای جستجو متوجه آن ها نخواهند شد.

کلام آخر

جالب است بدانید امروز در هر ثانیه 6300 جستجو در گوگل انجام می شود. در 61% کسب و کارهای دنیا، سئو بهترین روش بازریابی است. به طور متوسط 40% هزینه های بازریابی در شرکت های بزرگ، برای فضای آنلاین خرج می شود.

اگر قصد راه اندازی وب سایت برای کسب و کار خود را دارید تیم یسنا وب متخصص در امور دیجیتال مارکتینگ در مشهد برای تحقق تقاضای شما در زمینه موفقیت کسب و کارتان در کنار شما خواهد بود و تا انتهای رسیدن به این هدف شما را راهنمایی می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید